Jalostustarkastukset

27.8.2017 Jalostustarkastus Tammela

Mittaus: Bruno Boulet, Ranska
Ulkomuoto: Bernard Pouvesle, Ranska
Luonne: Philippe Genest, Ranska

UROKSET PENTULUOKKA
Moseronin A Le Coq: TAN 8-5-5, ulkomuoto EXC
Moseronin Arrakki: TAN 8-5-6, ulkomuoto EXC

NARTUT PENTULUOKKA

Moseronin Agavita: TAN 8-6-6, ulkomuoto EXC
Moseronin Amaretto: TAN 8-5-5, ulkomuoto TB

UROKSET NUORTENLUOKKA
Mergulus Bleu du Serment des Brumes: TAN 8-6-6, ulkomuoto EXC

UROKSET AVOIN LUOKKA
1 PU1 VSP Bayjet Jasonstatham: TAN 8-8-8, ulkomuoto EXC
2 Sucikan James Dean Blue: TAN 8-8-8, ulkomuoto EXC
3 Avataran Fallagher: TAN 8-8-8, ulkomuoto EXC
Black Carambas New Moon Rising: TAN 8-9-8, ulkomuoto TB
Black Carambas Quantico: TAN 8-6-8, ulkomuoto EXC
Black Carambas Teddy: TAN 8---
Black Carambas Yoker: TAN 6-6-6, ulkomuoto EXC
Black Carambas Yudo: TAN 8-8-8, ulkomuoto B
Sucikan James Brown: TAN 8-6-6, ulkomuoto TB
Sucikan Karl Karrit: TAN 8-6-6, ulkomuoto TB
Sucikan Kurt Copain: TAN 4-4-4, ulkomuoto TB

UROKSET KÄYTTÖLUOKKA
1 PU3 Nö: TAN 8-8-8, ulkomuoto EXC

UROKSET VALIOLUOKKA
1 PU2 Sucikan Hercules: TAN 9-9-9, ulkomuoto EXC

NARTUT NUORTEN LUOKKA
Black Carambas Zamba: TAN 8-5-8, ulkomuoto EXC
Graciana z Babanovho Vrska: TAN 8-8-8, ulkomuoto TB
Manta-Ice du Monts du Lac: TAN 9-9-9, ulkomuoto EXC-

NARTUT AVOIN LUOKKA
1 PN1 ROP Black Carambas Wanted Soulmate: TAN 8-8-8, ulkomuoto EXC
2 Black Carambas Wow Factor: TAN 8-8-8, ulkomuoto EXC
3 Black Carambas Uppercut: TAN 8-8-8, ulkomuoto EXC
4 Dale Defender Lovable Lady: TAN 9-9-9, ulkomuoto EXC
Bayjet Joancollins: TAN 6-8-8, ulkomuoto EXC
Black Carambas Wanilla Sky: TAN 9-9-9, ulkomuoto TB
Dale Defender Longawaited Looker: TAN 8-8-8, ulkomuoto EXC
Frosty Charm Flemme Flamboyante: TAN 8-8-8, ulkomuoto EXC
Josefine Bleu du Serment des Brumes: TAN 6-6-6, ulkomuoto TB
Sucikan Katy Perry: TAN 8-4-4, ulkomuoto EXC-
Sulavan Jade: TAN 8-8-8, ulkomuoto EXC
Tomeran Lilja Lumikki Lapis: TAN 6-8-6, ulkomuoto TB
Ylhäis Ishtar-Ag: TAN 8-8-8, ulkomuoto TB

NARTUT KÄYTTÖLUOKKA
1 PN2 Po: TAN 8-8-8, ulkomuoto EXC


30.8.2015 Jalostustarkastus Tammela

Mittaus: Bruno Boulet, Ranska
Ulkomuoto: Alain Thevenon, Ranska
Luonne: Jean Kerfrieden, Ranska

UROKSET JUNIORILUOKKA
1 Akhilleus Jupiter TAN 9-9-9
2 Tomeran Jippii TAN 10-10-10
Akhilleus Jang TAN 8-6-8
Akhilleus Joule TAN 8-6-8
Akhilleus Junior TAN 6-6-6
Black Carambas Varuck TAN 7-7-7
Elion le Coeur Pur TAN 7-7-7

UROKSET NUORTENLUOKKA
1 Sucikan Karl Karrit TAN 8-8-8

UROKSET AVOINLUOKKA
1 PU1 VSP Sucikan James Brown TAN 9-9-9
2 Black Carambas Ours Brun TAN 10-10-10
3 Moisionmäen Fransu TAN 8-8-8
4 Ylhäis Cadeyrn TAN 9-9-9
Graveyard’s Generation Punk TAN 9-9-9

UROKSET KÄYTTÖLUOKKA
1 PU2 Punasukan Falcon TAN 10-10-10
2 Largo vom Weingraben TAN 9-8-9

UROKSET VALIOLUOKKA
1 PU3 Sucikan Hercules TAN 10-10-10

UROKSET VETERAANILUOKKA
1 PU4 Sucikan Casanova TAN 9-9-8

NARTUT JUNIORILUOKKA
1 PN2 Black Carambas Ultraviolet TAN 9-8-9
2 Akhilleus Joli TAN 9-8-9
3 Alfa Sagittarius Trinity TAN 8-9-9
4 Akhilleus J’ami TAN 8-8-8
Akhilleus Jewel TAN 8-6-8
Akhilleus Jinny TAN 9-8-9
Akhilleus Joda TAN 8-6-8
Akhilleus Juni TAN 8-7-7
Bayjet Jenniferlopez TAN 6-6-6
Bayjet Julieandrews TAN 8-6-6
Kipikiin Ukon Uniikki TAN 9-10-10
Sulavan Jade TAN 8-6-8

NARTUT AVOINLUOKKA
1 PN1 ROP Punasukan Fenda TAN 8-8-8
2 Idylle de le Roi de Coeur TAN 10-10-10
3 Hypnose des Bergeres du Mont Angele TAN 8-8-8
4 Io des Vaux Rouges TAN 8-8-8
Black Carambas Orage De Tignes TAN 9-9-9
Black Carambas Orchidee Noure TAN 8-6-8
Gala des Habits de Feu TAN 9-8-8
Tomeran Fenakiitti TAN 9-8-8

NARTUT KÄYTTÖLUOKKA
Akhilleus Galla TAN 8-8-8

NARTUT VALIOLUOKKA
Black Carambas Quelle TAN 8-6-8

KASVATTAJALUOKKA
1 Akhilleus
2 Sucikan
3 Black Carambas
4 Tomeran


31.8.2013 Jalostustarkastus Kerimäki

Mittaus: Didier Chovaux, Ranska
Ulkomuoto: Nadiége Grassart-Cottet, Ranska
Luonne: Frédéric Aubry, Ranska

UROKSET PIKKUPENTULUOKKA
Sucikan James Brown: Luonne lupaava, ulkomuoto lupaava
Sucikan James Dean Blue: Luonne lupaava, ulkomuoto erittäin lupaava 1.
Sucikan Johnny Walker: Luonne erittäin lupaava, ulkomuoto lupaava
Tomeran Inferno: Luonne lupaava, ulkomuoto -
Tomeran Ismo: Luonne melko lupaava, ulkomuoto melko lupaava

UROKSET JUNIORILUOKKA
Asatrons Brand: Luonne 8-8-8, ulkomuoto EXC2
Black Carambas Quebec: Luonne lupaava, ulkomuoto EXC1
Repoketun Luoti: Luonne 9-8-9, ulkomuoto TB

UROKSET NUORTENLUOKKA
Graveyard's Generation Punk: Luonne 9-8-9, ulkomuoto EXC1
Graveyard´s Gorgeous Gangster: Luonne 8-8-8, ulkomuoto EXC2

UROKSET AVOINLUOKKA
Akhilleus Guru: Luonne 8-6-8, ulkomuoto TB
BH Akhilleus Energizer: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC
Avataran Di Maggio: Luonne 8-8-8, ulkomuoto EXC3
Black Carambas Grand Daran: Luonne 5-6-6, ulkomuoto EXC
Black Carambas Rolling Rhino: Luonne 9-8-8, ulkomuoto EXC
Graveyard's Grand Entrance: Luonne 8-8-8, ulkomuoto EXC2
Myöhän Armas: Luonne 8-6-8, ulkomuoto EXC
Myöhän Brutus: Luonne 9-8-8, ulkomuoto EXC
Repoketun Iso-Jussi: Luonne 9-9-9, ulkomuoto TB
Slyan Canaille: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC4
Slyan Casino Royale: Luonne 9-9-9, ulkomuoto -
BH Sucikan Flash: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC1, PU1, ROP
Sucikan Harry Potter: Luonne 8-4-6, ulkomuoto EXC
Sucikan Hercules: Luonne 9-6-8, ulkomuoto EXC

UROKSET VALIOLUOKKA
C.I.E JV-10 V-10 KBHV-12 SEV-12 LTV-13 LVV-13 EEV-13 Fagir du Murier de Sordeille: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC1

UROKSET RECOMMANDÉ
FI KVA FI MVA Myöhän Asser: Luonne 8-4-8, ulkomuoto EXC

NARTUT PIKKUPENTULUOKKA
Sucikan Jasmine Blue: Luonne erittäin lupaava, ulkomuoto erittäin lupaava 1
Tomeran Indigo: Luonne erittäin lupaava, ulkomuoto melko lupaava

NARTUT PENTULUOKKA
Idylle de le Roi de Cœur: Luonne erittäin lupaava, ulkomuoto erittäin lupaava 1 ROP-PENTU

NARTUT JUNIORILUOKKA
Black Carambas Orange Jaffa: Luonne 8-8-8, ulkomuoto EXC
EEJV-13 Carnimiries Heartbreaker: Luonne 5-8-6, ulkomuoto EXC
Hypnose des Bergeres du Mont Angele: Luonne lupaava, ulkomuoto EXC
Repoketun Liekki: Luonne 8-8-X, ulkomuoto TB
Repoketun Lilli: Luonne 9-8-8, ulkomuoto TB
Repoketun Lysti: Luonne 9-6-8, ulkomuoto EXC

NARTUT NUORTENLUOKKA
Alfa Sagittarius Mamba Blue: Luonne 9-8-9, ulkomuoto EXC2
Black Carambas Oriane le Belle: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC1
Graveyard's Gliding Shadow: Luonne 9-8-8, ulkomuoto EXC3

NARTUT AVOINLUOKKA
MH Akhilleus Galla: Luonne 6-6-6, ulkomuoto TB
Akhilleus Ginny: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC4
Akhilleus Gucci: Luonne 9-6-6, ulkomuoto EXC
Black Carambas Real Rockstar: Luonne 9-8-8, ulkomuoto EXC1, PN1, VSP
Fraca du Murier de Sordeille: Luonne 6-6-6, ulkomuoto EXC
BH, MH Jippu de l`Amouraudiere: Luonne 6-8-6, ulkomuoto EXC
Jiya du Fond des Camps: Luonne 8-8-8, ulkomuoto EXC3
BH, HK1 Myöhän Beatrice: Luonne 9-8-9, ulkomuoto EXC2
Repoketun Iso-Myy: Luonne 6-8-6, ulkomuoto EXC
MH HejW-12 PAIM-T Sucikan Irene: Luonne 4-5-5, ulkomuoto EXC
MH BH Tomeran Fariini: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC
Tomeran Granaatti: Luonne 9-8-9, ulkomuoto EXC

JÄLKELÄISLUOKKA
Akhilleus Energizer 1.

KASVATTAJALUOKKA
Kennel Black Carambas 2.
Kennel Sucikan 1.
Kennel Akhilleus 4.
Kennel Myöhän 3.
Kennel Repoketun 5.


15.5.2011 Jalostustarkastus Helsinki

Mittaus: Mr Chapel, Ranska
Ulkomuoto: Mrs Nolle, Ranska
Luonne: Mr Kerfrieden, Ranska
74 koiraa ilmoittautui jalostustarkastukseen. Päivä saatiin vietyä sujuvasta mukavassa säässä.

UROKSET PENTULUOKKA
Purvis Octave de nos amis de Beauce: Luonne Trés Prometteur (9-9-9), ulkomuoto: Trés Prometteur, PEN1, VSP-pentu

UROKSET JUNIORILUOKKA
Feu des Gardiens des Freux: Luonne 9-6-6, ulkomuoto: EXC, EXC3
JV-10, V-10 Fagir du Murier de Sordeille: Luonne 8-6-8, ulkomuoto EXC1
Foxy Thoas Des Chasseurs D´Ombre: Luonne 9-8-9, ulkomuoto TB
Kirkof Enakin Dark Lord: Luonne 8-6-6, HYL
Moisionmäen Fiilis: Luonne 9-6-8, ulkomuoto EXC2
Pikkujalon Flat Call: Luonne 8-6-8, ulkomuoto TB
Pikkujalon Flip: Luonne 9-6-8, ulkomuoto TB
Pikkujalon Flop: Luonne 8-8-8, ulkomuoto TB
Slyan Canaille: Luonne 9-9-9, ulkomuoto rotumääritelmän vastainen (ylikorkea)
Slyan Carson: Luonne 8-6-6, ulkomuoto EXC
Slyan Curro: Luonne 9-8-9, ulkomuoto EXC4

UROKSET NUORTEN LUOKKA
Punasukan Falcon: Luonne 9-6-8, ulkomuoto EXC, EXC1, NUO2
U´Hugo Bas Rouges de Lisica: Luonne 9-8-9, ulkomuoto EXC+, EXC+1, NUO1, PU2

UROKSET AVOIN LUOKKA
Akhilleus Excalibur: Luonne 9-8-8, ulkomuoto TB
Akhilleus Energizer: Luonne 9-9-10, ulkomuoto EXC, EXC4
Alfa Sagittarius Dodge: Luonne 9-8-6, ulkomuoto EXC, EXC2
Bayjet Cezann: Luonne 8-6-6, ulkomuoto EXC
Bayjet Deniro: Luonne 8-8-8, ulkomuoto EXC+, EXC+3
JV-09 Black Carambas Flamboyant Ace: Luonne 8-8-8, ulkomuoto EXC
Bommerlunder von der Hansteinmühle: Luonne 8-8-8, ulkomuoto rotumääritelmän vastainen (ylikorkea)
Camelot: Luonne 9-9-10, ulkomuoto TB
Drakkar de la Grange Colombe: Luonne 9-8-9, ulkomuoto EXC+, EXC+2
Grand Lutin Yeff: Luonne 8-9-9, ulkomuoto B
Kipikiin Thunder: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC
Punasukan Bosco: Luonne 9-9-9, ulkomuoto TB
Racron Diable: Poissa
Racron Dindon: Luonne 6-6-6, ulkomuoto EXC
Racron Domino: Luonne 9-6-6, ulkomuoto EXC
Racron Élan: Luonne 8-9-9, ulkomuoto rotumääritelmän vastainen (ylikorkea)
Repoketun Dalton: Luonne 9-9-9, ulkomuoto TB
Sucikan Flash: Luonne 8-6-6, ulkomuoto EXC, EXC1
Tomeran Eemeli: Luonne 8-8-8, ulkomuoto EXC+, EXC+4
Baltv-10 Tomeran Dilemma: Luonne 9-8-8, ulkomuoto EXC
Tomeran Doyle: Luonne 9-8-9, ulkomuoto EXC
Unkan des Fuques de Saint Alban: Luonne 9-9-9, ulkomuoto rotumääritelmän vastainen (ylikorkea)
Ylhäis Cadeyrn: Luonne 9-8-9, ulkomuoto EXC+, EXC+1, PU3
Ylhäis Caradog: Luonne 8-6-6, ulkomuoto EXC, EXC3

UROKSET KÄYTTÖLUOKKA
JK1 Tomeran Bulla: Luonne 9-9-10, ulkomuoto TB

UROKSET VALIOLUOKKA
FI MVA Pikkujalon Bottom Pair: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC+, EXC+1, PU4

UROKSET VETERAANILUOKKA
V-09 Punasukan Rommi: Luonne 8-8-8, ulkomuoto EXC+, EXC+1, PU1, ROP, ROP VET

NARTUT PENTULUOKKA
Jippu de l´Amouraudiere: Luonne Trés Prometteur (10-10-10), ulkomuoto Trés Prometteur, PEN2
Jiya de Fond des Camps: Luonne Trés Prometteur (9-9-9), ulkomuoto Trés Prometteur, PEN1, ROP pentu

NARTUT JUNIORILUOKKA
Pikkujalon Flush: Luonne 8-6-8, ulkomuoto EXC, JUN1, EXC1
Slyan Camouflage: Luonne 9-9-10, ulkomuoto EXC+, JUN2, EXC+2
Slyan Confiant: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC+, JUN1, EXC+1, PN3
Slyan Crispina: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC+, JUN3, EXC+3

NARTUT NUORTEN LUOKKA
Avataran Brittany: Luonne 8-8-8, ulkomuoto EXC+, EXC+2
Avataran Brooklyn: Luonne 9-9-9, ulkomuoto B
Esme des Alexines: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC+, EXC+1
Sinsline Qleo-H: POISSA

NARTUT AVOIN LUOKKA
Alfa Sagittarius Valkiria: Luonne 8-8-8, ulkomuoto EXC+, EXC+1, PN2
Akhilleus Esprit: Luonne 8-8-8, ulkomuoto EXC
Akhilleus Eyscha: Luonne 8-6-6, ulkomuoto EXC
Bayjet Capucine: Luonne 8-8-9, ulkomuoto EXC+
Bayjet Dacca: Luonne 8-8-8, ulkomuoto EXC+, EXC+4
PMJV-09 Bayjet Doris Day: Luonne 6-6-6, ulkomuoto EXC, EXC1
Branwen des Habits de Feu: Luonne 8-8-8, ulkomuoto EXC, EXC2
Diamonds in Rough Narnia: Luonne 8-6-6, ulkomuoto EXC
Diorella des Feuilleuses: Luonne 9-8-8, ulkomuoto EXC+
Flamme du Dragon Noir: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC+
KORAD Grand Lutin Yapp: Luonne 9-9-10, ulkomuoto EXC+
EUJV-06 Onks Toi Avulias: Luonne 8-6-8, ulkomuoto EXC, EXC3
Onks Toi Elviira: Luonne 9-6-6, ulkomuoto TB
Sucikan Fatima: Luonne 9-8-8, ulkomuoto EXC+, EXC+3
Sucikan Gimma: Luonne 9-8-9, ulkomuoto EXC+, EXC +2
Sucikan Gretchen: Luonne 8-9-9, ulkomuoto EXC+
Sucikan Guinevere: Luonne 6-6-6, ulkomuoto TB
Tomeran Closieres: Luonne 9-9-10, ulkomuoto EXC
Ylhäis Cardea: Luonne 6-8-8, ulkomuoto EXC, EXC4

NARTUT KÄYTTÖLUOKKA
C.I.B., FI MVA, V-08, PMV-09, V-09, V-10, EEV-07 Onks Toi Utelias: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC+, EXC+1, PN4

NARTUT VALIOLUOKKA
LT MVA Alfa Sagittarius Joelle: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC+, EXC+1, PN1, VSP
Fin Mva, JK2 Amalka z Kacakovy Samoty POISSA
C.I.E. Cayenne de la Cite des Grands Feux: Luonne 9-9-9, ulkomuoto EXC+, EXC+2

KASVATTAJALUOKAT:
Kennel Alfa Sagittarius, 1.
Kennel Akhilleus
Kennel Racron
Kennel Pikkujalon
Kennel Sucikan 3.
Kennel Slyan 4.
Kennel Tomeran
Kennel Ylhäis 2.

Excellent + ja excellent -saaneet kilpailivat omissa kilpailuluokissaan.

Onks Toi Utelias palkittiin kennel Tomeran lahjoittamalla palkinnolla parhaana käyttökoirana.

74 koiraa oli ilmoittautunut jalostustarkastukseen. Päivä saatiin vietyä sujuvasti mukavassa säässä.


6.9.2009 Jalostustarkastus Kirkkonummi

Mittaus M. Didier Chovaux Luonne M. Guy Bonnefoy Ulkomuoto Mme Jeannine Anjoran
ALLE YKSIVUOTIAAT
Urokset pentuluokka 7-9 kk
201 Bayjet Deniro Luonne erittäin lupaava Ulkomuoto Erittäin lupaava2
253 Bayjet Domino Luonne Erittäin lupaava Ulkomuoto Erittäin lupaava3
202 Drakkar de la Grande Colombe Luonne Erittäin lupaava Ulkomuoto Erittäin lupaava1 ROP-pentu
Nartut pentuluokka 7-9 kk
203 Bayjet Dacca Luonne Erittäin lupaava Ulkomuoto Erittäin lupaava3
204 Bayjet Dior Luonne Erittäin lupaava Ulkomuoto Erittäin lupaava1 VSP-pentu
205 Bayjet Doris Day Luonne Erittäin lupaava Ulkomuoto Erittäin lupaava2
206 Flamme du Dragon Noir Luonne Erittäin lupaava Ulkomuoto Erittäin lupaava4
Nartut junioriluokka
207 Diorella des Feuilleuses Luonne Erittäin lupaava Ulkomuoto ERI1

YLI YKSI VUOTIAAT
Urokset nuortenluokka
208 Repoketun Dalton poissa
209 Tomeran Doyle Luonne 9-8-8 Ulkomuoto ERI4
210 Ylhäis Cadeyrn Luonne 6-6-6 Ulkomuoto ERI3
211 Ylhäis Canute Luonne 6-6-6 Ulkomuoto EH
212 Ylhäis Caradog Luonne 8-5-5 Ulkomuoto ERI2
213 Ylhäis Carwyn Luonne 8-5-5 Ulkomuoto EH
214 Ylhäis Castor Luonne 8-6-8 Ulkomuoto EH
215 Ylhäis Clovis Luonne 6-4-4 Ulkomuoto ERI1
Urokset avoin luokka
224 EUJV-06 JV-06 BH TK1 A'Baro des Matins de l'Abbe Rozier Luonne 8-8-8 Ulkomuoto ERI4
225 Alfa Sagittarius Dodge Luonne 8-5-5 Ulkomuoto ERI
226 Alfa Sagittarius Vincent Luonne 8-8-8 Ulkomuoto ERI3
227 Bayjet Carnot Luonne 9-6-6 Ulkomuoto EH
238 Bayjet Cezann poissa
228 Bengale de Sainte Pétronelle Luonne 4-5-6 Ulkomuoto ERI
229 LUX J CH LUW JW-08 Cric-Crac Blue de la Noe du Jardin poissa
230 BH Dom-Anricoss Barometre poissa
231 Slyan Bandito Luonne 9-8-9 Ulkomuoto HYL
232 Slyan Boomer Luonne 6-6-8 Ulkomuoto HYL
233 Sucikan Bartholome Luonne 4-4-4 Ulkomuoto ERI1
234 Sucikan Casanova Luonne 6-8-8 Ulkomuoto ERI2
Urokset käyttöluokka
250 HK1 BH Pikkujalon Bottom Pair Luonne 6-8-8 Ulkomuoto ERI2
251 JK1 BH Tomeran Bulla Luonne 9-9-9 Ulkomuoto ERI+1 PU2
Urokset recommande luokka
252 C.I.B FIN & SE & EE MVA PMV-05 V-05 V-08 JK2 BH Slyan Andi Luonne 9-9-9 Ulkomuoto ERI+1 PU1 ROP
Nartut nuortenluokka
216 Amalka z Kacakovy Samoty Luonne 9-6-8 Ulkomuoto HYL
217 Cayenne de la Cite des Grands Feux Luonne 8-6-8 Ulkomuoto ERI4
218 Charmante de la Noe d'Orient Luonne 8-5-8 Ulkomuoto ERI2
219 Repoketun Dharma Luonne 9-8-9 Ulkomuoto ERI+1 PN2
220 Repoketun Domina Luonne 9-9-9 Ulkomuoto ERI3
221 EEJV-09 Tigra bas Rouges de Lisica Luonne 8-6-6 Ulkomuoto ERI
222 Ylhäis Cardea Luonne 6-6-6 Ulkomuoto EH
223 Ylhäis Ceres Luonne 8-6-6 Ulkomuoto EH
Nartut avoinluokka
235 Alfa Sagittarius Valkiria Luonne 6-6-6 Ulkomuoto ERI4
236 Allouette de l'Abyss du Bout des Terres Luonne 4-4-4 Ulkomuoto EH
237 Bayjet Capucine Luonne 8-8-8 Ulkomuoto ERI+ 3 PN4
239 Bayjet Clemence Luonne 9-8-8 Ulkomuoto ERI+ 1 PN1 VSP
240 Bayjet Coco Chanel Luonne 6-4-4 Ulkomuoto ERI
241 Cashina Horla Slovakia Luonne 5-5-5 Ulkomuoto ERI
242 Pikkujalon Bellybuster Luonne 8-8-8 Ulkomuoto ERI+ 2 PN3
243 BALT EE & LV & LT JMVA BALTJV-07 BH Pikkujalon Bluff Luonne 6-6-6 Ulkomuoto ERI
244 Sucikan Calypso poissa
245 Sucikan Elektra Luonne 4-4-4 Ulkomuoto ERI
246 Sucikan Elena Luonne 8-6-8 Ulkomuoto ERI
247 Sucikan Enigma Luonne 8-6-8 Ulkomuoto ERI
248 Tomeran Closieres Luonne 9-8-9 Ulkomuoto ERI
Nartut recommande luokka
249 Ylhäis Vigdis Luonne 6-5-5 Ulkomuoto ERI1

Kasvattajaluokka
301 Kennel Alfa Sagittarius, Tatiana Solovieva Venäjä 6. (6p.)
302 Kennel Bayjet, Susanna Söderholm Nurmijärvi 2. (9p.)
303 Kennel Pikkujalon, Anne Jalonen Nummela 3. (9p.)
304 Kennel Repoketun, Sanna Uhlbäck Kuhmo 4. (8p.)
305 Kennel Slyan, Pia Oilinki Kirkkonummi -
306 Kennel Sucikan, Susanna Ilanen Anttola -
307 Kennel Tomeran, Petti Salonen Kirkkonummi 5. (8p.)
308 Kennel Ylhäis, Iris Klingberg Piikkiö 1. (13p.)

Yleistä: Koira voi saada jalostustarkastuksen ulkomuoto-osion eli "loppuarvosanaksi" ERI+ vain jos luonneosion arvostelu on ERI eli vähintään 8-8-8. Kasvattajaluokkien arvostelu on pisteytetty, johon vaikuttavat koirien lukumäärä sekä osioiden arvosanat.


1.9.2007 Jalostustarkastus Järvenpää

Luonne: F. Maletras, Ranska - Ulkomuoto: K. Couteau, Ranska - Mittaus: J. Bazin, Ranska
Sponsorina Eukanuba

Luonne: Ensimmäisessä osa-alueessa arvostellaan sitä kuinka koira reagoi laukauksiin. Toisessa osa-alueessa arvostellaan koiran rohkeutta - uhka kepillä. Kolmannessa osa-alueessa arvostellaan luoksepäästävyyttä. Saadakseen luonneosuudesta arvosanan ERI on koiran saatava jokaisesta osa-alueesta vähintään 8 pistettä. Alle yksi vuotiaille pennuille tehtiin kevennetty testi, josta ei saanut pisteitä osa-alueittain.

ALLE YKSI VUOTIAAT

Nartut super-pentuluokka
1. Carot du Mont des Croisettes = luonne: ei testattu, ulkomuto: erittäin lupaava (tres prometteur)

Urokset junioriluokka
37. Bengale de Sainte Petronille = luonne: 8-6-8 EH ulkomuoto: ERI
3. Pikkujalon Big Slick = luonne: erittäin lupaava ulkomuoto EH (tres bon)
4. Pikkujalon Bottom Pair = luonne: erittäin lupaava ulkomuoto: EH
5. Slyan Ballard = luonne: erittäin lupaava ulkomuoto EH
6. Slyan Boomer = luonne: erittäin lupaava ulkomuoto: EH
7. Slyan Bredo = POISSA

Nartut junioriluokka
8. Pikkujalon Bad Beat = luonne: erittän lupaava ulkomuoto: ERI
2. Pikkujalon Bellybuster = luonne: erittäin lupaava ( tres prometteur) ulkomuoto: ERI (excellent)
9. Pikkujalon Best Hand = luonne: lupaava (prometteur) ulkomuoto: rotumääritelmän vastainen (hors standard)
10. Pikkujalon Button = luonne: erittäin lupaava ulkomuoto: EH
11. Slyan Bea Bambola = luonne: lupaava ulkomuoto: ERI
12. Slyan Blush Noisette = luonne: erittäin lupaava ulkomuoto: EH

YLI YKSIVUOTIAAT

Urokset junioriluokka
13. Sucikan Daredevil = luonne: 8-6-8 EH ulkomuoto: ERI

Nartut junioriluokka
14. Alfa Sagittarius Valkiria = luonne: 8-8-9 EH ulkomuoto: ERI
15. Branwen des Habits de Feu = luonne: 10-9-10 ERI ulkomuoto: ERI

Urokset nuortenluokka
16. Dom-Anricoss Barometre = luonne: 8-8-8 ERI ulkomuoto: ERI
17. Sucikan Cupido = luonne: 8-6-8 EH ulkomuoto: EH

Nartut nuortenluokka
18. Alga Sagittarius Vanja = luonne: 8-8-8 ERI ulkomuoto ERI

Urokset avoin uokka
19. JV-06 EUJV-06 BH TK1 A`Baro des Matins de l'Abbe Rozier = luonne: 9-8-8 ERI ulkomuoto: EH
20. Onks Toi Urho = luonne: 9-8-9 ERI ulkomuoto ERI
21. Punasukan Aristoteles = luonne: 8-8-8 ERI ulkomuoto: ERI
23. Sucikan Bonaparte Lt 10-10-10 ERI ulkomuoto: ERI
24. Ylhäis Volos = luonne: 8-6-8 EH ulkomuoto: EH

Nartut avoin luokka
25. V-06 JV-06 Alli du Domaine du Bois de Chartres = luonne: 9-8-9 ERI ulkomuoto: ERI
26. Aluna Warrior Soul = luonne: 9-8-10 ERI ulkomuoto: EH
27. Anemone des Matins de l`Abbe Rozier = luonne: 10-9-10 ERI ulkomuoto: rotumääritelmän vastainen
28. Onks Toi Avulias = luonne: 8-8-8 ERI ulkomuoto: ERI
29. ESTV-07 Onks Toi Utelias = luonne: 10-9-10 ERI ulkomuoto: ERI
22. Punasukan Tiplu = luonne: 10-10-10 ERI ulkomuoto: ERI
31. Sucikan Cicciolina = luonne: 8-6-8 EH ulkomuoto: ERI

Urokset käyttöluokka
32. JV-02 ESTV-04 BH JK1 Moisiomäen Puolukka = luonne: 8-8-8 ERI ulkomuoto: ERI
33. FIN MVA FIN KVA BH HK3 Yuho de l`Amouraudiere = luonne: 10-10-10 ERI ulkomuoto: ERI

Nartut käyttöluokka
30. BH JK2 Punasukan Ubu = luonne: 10-10-10 ERI ulkomuto: ERI

Urokset valioluokka
34. RUS MVA Drago vom Weingraben = luonne: 10-10-10 ERI ulkomuoto: ERI
35. FIN MVA V-06 BH JK2 Onks Toi Usko = luonne: 9-9-9 ERI ulkomuoto ERI

Urokset recommande luokka
36. FIN MVA V-05 PMV-05 ESTV-07 BH JK2 Slyan Andi = luonne: 9-9-9 ERI ulkomuoto: ERI


1.-3.9.2006 Beaucerontapahtuma Vehmaa

Epävirallinen jalostustarkastus, tuomari: M. Jean Kerfrieden, Ranska
Sponsorina Eukanuba

Luonne: Ensimmäisessä osa-alueessa arvostellaan koiran sosiaalisuutta; 1.a) kehään tulo ja kontakti tuomariin 1. b) tatuoinnin tarkastus eli koiraan koskeminen. Toisessa osa-alueessa arvostellaan sitä kuinka koira reagoi laukauksiin. Kolmannessa osa-alueessa arvostellaan koiran rohkeutta - uhka kepillä. Neljännessa osa-alueessa arvostellaan yleisvaikutelma. Saadakseen luonneosuudesta arvosanan ERI on koiran saatava jokaisesta osa-alueesta vähintään 15 pistettä. Pennuille ja juniori koirille tehtiin kevennetty testi, josta ei saanut pisteitä osa-alueittain. Voit katsoa arvostelukaavakkeen täältä.

Ulkomuoto: Jatkoon pääsivät ERI+ saaneet koirat, muilla arvosana on tullut sen mukaan kuinka monta ERI tai EH mainintaa tuomari on antanut arvostelussa. Luokkavoittajat kilpailivat Paras uros/narttu-luokassa.

Urokset super-pentuluokka
1. Bastien-Kalle du Royaume de Feux-Noirs = luonne: potenttiaalia ulkomuoto: 1 KP ROP-pentu

Urokset pentuluokka
2. Dom-Anricoss Barometre = luonne: potenttiaalia+ ulkomuoto: 2 KP

Nartut pentuluokka
3. Alfa Sagittarius Vanja = luonne: potenttiaalia+ ulkomuoto: 1 KP VSP-pentu

Urokset nuortenluokka
4. Ylhäis Velvel = luonne: 14, 14, 14, 14, 14 yhteensä 70 EH ulkomuoto: ERI+ NUO1
5. Ylhäis Vidar = POISSA
6. Ylhäis Viggo = luonne: 14, 14, 14, 14, 14 yhteensä 70 EH ulkomuoto: EH
7. Ylhäis Volos = luonne: 19, 19, 18, 15, 16 yhteensä 87 ERI ulkomuoto: ERI+ NUO2

Urokset avoin luokka
8. Moisiomäen Puolukka = luonne; 17, 15, 17, 14, 14 yhteensä 77 EH ulkomuoto: ERI+ AVO1 PU3
9. Premier = luonne: 20, 20, 18, 18, 19 yhteensä 95 ERI ulkomuoto: ERI+ AVO2
10. Santu's Alligator = luonne: 18, 18, 19, 19, 19 yhteensä 93 ERI ulkomuoto: EH
11. Tomeran Turo = luonne: 18, 18, 18, 18, 18 yhteensä 90 ERI ulkomuoto: ERI
12. Yakou du Tienne St-Gilles = luonne: 16, 16, 14, 14, 14 yhteensä 74 EH ulkomuoto: poissa

Urokset käyttöluokka
13. Kultatassun Nero = luonne: 19, 18, 19, 18, 19 yhteensä 93 ERI ulkomuoto: ERI+ KÄY1 PU4
14. Punasukan Thor = luonne: 18, 17, 19, 19, 18 yhteensä 91 ERI ulkomuoto: ERI+ KÄY2

Urokset valioluokka
15. Yuho de l`Amouraudiere = luonne: 20, 20, 20, 20, 20 yhteensä 100 ERI ulkomuoto: ERI+ VAL1 PU2

Urokset recommande luokka
16. Slyan Andi = luonne: 20, 20, 19, 19, 19 yhteensä 97 ERI ulkomuoto: ERI+ REC1 PU1 ROP

Nartut junioriluokka
17. Alli du Domaine du Bois de Chartres = luonne: Potenttiaalia+ ulkomuoto: ERI+ JUN1 PN2

Nartut nuortenluokka
18. Alfa Sagittarius Bonita-Bay = POISSA
19. Ylhäis Vigdis = luonne: 16, 16, 18, 17, 17 yhteensä 84 ERI ulkomuoto: ERI+ NUO1 PN1 VSP
20. Ylhäis Valdis = luonne: 16, 16, 14, 16, 16 yhteensä 78 EH ulkomuoto: ERI+ NUO2

Nartut avoin luokka
21. Alfa Sagittarius Astarta = luonne: 18, 18, 17, 15, 16 yhteensä 84 ERI ulkomuoto: ERI
22. Dom-Anricoss Raisa = luonne: 16, 16, 14, 14, 14 yhteensä 74 EH ulkomuoto: ERI+ AVO1 PN3
23. Punasukan Seita = luonne: 15, 15, 15, 15, 15 yhteensä 75 ERI ulkomuoto: ERI+ AVO2
24. Tomeran Rubiini = luonne: 18, 16, 18, 15, 16 yhteensä 83 ERI ulkomuoto: ERI
25. Tomeran Topaasi = luonne: 18, 18, 19, 18, 18 yhteensä 91 ERI ulkomuoto: ERI+ AVO3
26. Tomeran Viehka = luonne: 18, 18, 18, 18, 18 yhteensä 90 ERI ulkomuoto: ERI+ AVO4